DİYALOGLAR 19 ŞUBAT’TA: KUM ADAM, E.T.A. HOFFMANN

Ayfer Tunç ve Murat Gülsoy, 19 Şubat’taki Diyaloglar’da, 1776-1822 yılları arasında yaşamış Alman yazar, avukat, besteci, müzik eleştirmeni ve ressam E.T.A. Hoffmann’ın Kum Adam isimli öyküsünü ele alacak. Saat 19:00’da başlayacak olan Diyaloglar, Saint Michel Lisesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleşecek.

Fantastik ve Gotik edebiyatın önde gelen Romantik yazarlarından E.T.A. Hoffmann’ın, Gece Tabloları derlemesinde de yer alan Kum Adam öyküsü, fantastik realizmin başyapıtları arasında gösterilir. Yayımlandıktan yüzyıl sonra Freud’un “tekinsiz” kavramını oluşturmasına zemin hazırlayan bu öykü, etkisini iki yüzyıldır yitirmeyen bir kâbusu anlatıyor:

Kum Adam beni olağanüstülüğün, maceranın, çocuk ruhunda çok kolay yer edinen yoluna sokmuştu. Koboldların, cadıların, parmak çocukların ve benzerlerinin tüyler ürpertici öykülerini dinlemekten ya da okumaktan daha fazla sevdiğim bir şey yoktu; ama Kum Adam her zaman başı çekiyordu, onu en tuhaf, en iğrenç şekillerde her yerde masalara, dolaplara ve duvarlara tebeşirle, kömürle çiziyordum. On yaşına geldiğimde annem beni çocuk odasından alıp koridorda babamın odasının yakınında bulunan küçük bir odaya yerleştirdi. Yine de, saatin tam dokuzu vurmasıyla evin içinde o meçhul şahsın varlığı duyulduğunda, hızla ortadan kaybolmamız gerekiyordu.