DİYALOGLAR 8 NİSAN’DA BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’NDE: GULYABANİNİN BAHÇESİ, LEÏLA SLİMANİ

Ayfer Tunç ve Murat Gülsoy, 8 Nisan Cumartesi günü saat 16:00’da Boğaziçi Üniversitesi Ayhan Şahenk Salonu’nda başlayacak olan Diyaloglar’da, Leïla Slimani’nin 2014’te yayımlanan ilk romanı Gulyabaninin Bahçesi‘ni ele alacak. Okurunu Paris’in puslu ayazına, Adèle’in peşinde, dokunaklı bir serüvene götüren Slimani’nin romanı, Deniz Kureta’nın çevirisiyle Ayrıntı Yayınları tarafından yayımlandı.

Bir haftadır dayanıyor. Bir haftadır pes etmedi. Adèle uslu durdu. Dört günde otuz iki kilometre koştu. Pigalle’den Champs-Elysées’ye, Orsay Müzesi’nden Bercy’ye. Sabah ıssız nehir kıyılarında koştu. Gece Rochechouart Bulvarı’nda ve Clichy Meydanı’ında. İçki içmedi ve erken yattı.

Arka Kapak Yazısı:

Adèle Paris’te yaşayan genç ve güzel bir kadındır. Cerrah kocası ve küçük oğluyla, görünürde kusursuz bir orta sınıf hayatı sürmektedir. Görünenin ötesinde ise Adèle, yeniyetmeliğinde Milan Kundera’nın Varolmanın Dayanılmaz Hafifiliği‘ni okuduktan sonra engel olamadığı bir bağımlılığın pençesine düşmüş ve kimliğini, sürdürdüğü iki farklı hayat etrafında kurmaya başlamıştır: birinin öznesi sessiz, neredeyse silik eş/anne Adèle iken diğerininki cinsel itkilerini sonuna kadar takip eden, gözü kara Adèle’dir.
Leïla Slimani hem içerik hem de üslup açısından hiddetli bu romanında cinselliği, evli bir kadın olmayı, Fransız orta sınıf hayatını, anne olmayı sorguluyor; okurunu Paris’in puslu ayazına, Adèle’in peşinde, dokunaklı bir serüvene götürüyor.

Salon kapasitesi 250 kişi ile sınırlıdır, rezervasyon için aşağıdaki formu doldurup göndermeniz yeterlidir. Lütfen “Rezervasyonunuz alınmıştır” ifadesini görene kadar bekleyiniz.
1 Step 1


8 Nisan 2023 Cumartesi Rezervasyon Formu:

keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder
Boğaziçi Üniversitesi Uçaksavar Kampüsü, Ayhan Şahenk Salonu
Metroyla Ulaşım:

M6, Boğaziçi Üniversitesi Durağı

Otobüsle Ulaşım:

43R, Rumeli Hisarüstü-Kabataş, Cengiz Topel Durağı
559C, Rumeli Hisarüstü Taksim, Cengiz Topel Durağı
Cengiz Topel Durağından geçen diğer otobüsler için tıklayın.