DİYALOGLAR 9 NİSAN’DA: TRENLE SEYAHATİN AVANTAJLARI, ANTONIO OREJUDO

Ayfer Tunç ve Murat Gülsoy, 9 Nisan Cuma günü saat 19:00’da, Merkez’in YouTube kanalında ilk gösterimi yapılacak olan Diyaloglar’da, İspanyol yazar Antonio Orejudo’nun 2000’de yayımlanan Trenle Seyahatin Avantajları romanını ele alacak. Yayımlandıktan sonra birçok ödül kazanan kitap 2019’da İspanya’da sinemaya aktarıldı ve 2020’de Çınar Yayınları tarafından İdil Dündar’ın çevirisiyle yayımlandı.

Trenle Seyahatin Avantajları insanların karanlıkta kalan yanları hakkında, ironi ile gerilimi buluşturan, gerçekliğin sınırlarını zorlayan bir delilik öyküsü anlatıyor.

Kocasını akıl hastanesine yatırmak zorunda kalan Helga, trenle eve dönerken hastanede psikiyatrist olan bir doktorla karşılaşır. Helga, psikiyatristin akıl hastalarıyla ilgili hazırladığı dosyayı okumaya başladıktan sonra romanda da yepyeni “deli dolu” bir sayfa açılmış olur.

Bu kısa ama çok katmanlı ve entrikalı romanda çeşitli kahramanların anlatıları iç içe geçerek okurun çözmeye çalışacağı gizemli bir bulmaca meydana getiriyor.

“Ortadan kaybolduğumuzda geride bıraktığımız tek şey bir avuç kelimedir. Ama kelimeler ayrı şey, gerçek apayrı şey. Bazen kesişirler ve bazen de kesişmezler.”